JIŽ PŘICHÁZÍ…
…nová elektronická dálniční známka

Mí drazí kolegové. Od nového roku 2021 nám Státní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci s Ministerstvem dopravy připravili změnu v podobě přechodu na novou, elektronickou formu dálniční známky. V tomto článku jsem pro vás přichystal výtah, dle mého názoru, nejdůležitějších informací jež se budou týkat všech nákladních vozidel do 3,5t.

Dálniční známka pro rok 2020 vyprší k 1.2.2021. Nerad nechávám věci na poslední chvíli a tak budu přechod řešit do konce prosince. Podle avizovaných informací bude nákup elektronické známky úkolem pro batolata a tak by to měl zvládnout opravdu každý.

Na výběr je ze tří možností a to:

  1. E-SHOP
  2. KAMENNÁ PRODEJNA / OBCHODNÍ MÍSTO (Pošta a EuroOil)
  3. SAMOOBSLUŽNÝ KIOSEK

Já osobně volím možnost č. 1) nákup na e-shopu je pro mě a jistě i pro mnoho z vás nejpohodlnější. Můžu to provést odkudkoli pomocí počítače nebo chytrého telefonu a stačí mi k tomu pouze zvolit požadovanou dálniční známku, vyplnit stát registrace, RZ vozidla a zvolit si počátek platnosti známky. Jestli někdo jezdíte na zemní plyn nebo biometan máte nárok na eko zvýhodněnou cenu. To je vše. Žádná věda. Po provedení nákupu přijde e-mail s potvrzením. Pokud e-mail nepřijde, bude možné doklad stáhnout z eshopu.

Rozhodnete-li se pro možnost č. 2) pak postup bude úplně stejný jen s tím rozdílem, že údaje nadiktujete obsluze u terminálu.

Možnost č. 3) samoobslužné kiosky budou doménou spíše pohraničí. Budou umožňovat registraci vozidla a nákup dálniční známky přímo na hraničních přechodech a přilehlých vnitrostátních přivaděčích na zpoplatněné úseky. Ideální pro projíždějící tranzit. POZOR platbu bude možné provést pouze platební kartou. U Dálniční známky na všechny tři časová období bude možné odložit platnost až na 3 měsíce počínaje dnem nákupu. Dálniční známka na rok bude obsahovat navíc libovolnou volbu data začátku platnosti.

A co že nás vlastně nově bude stát povolení brázdit placené úseky českých silnic a dálnic? Cena pro rok 2021 zůstává stejná jako v roce 2020. Tedy: 1ROK – 1500kč, 30 DNÍ – 440kč a 10 DNÍ – 310kč. Máte více jak jedno vozidlo? Nakopírujte do nákupního formuláře všechny SPZ. Platba se vám sjednotí a zaplatíte všechny auta naráz. Na kamenné prodejně a prodejních kioscích to funguje stejně. Při platbě převodem se počítá den začátku platnosti v den připsání platby na účet. Zcela zjednodušeně: „Vjezd na placené úseky je možný až po obdržení potvrzení o úspěšné registraci. Potvrzení obdržíte e-mailem nebo při osobní koupi.

Když vjedete na zpoplatněný úsek bez platné registrace, nepomůže sázet na štěstí nebo doufat, že nepojedou policajti. Inovací prošly totiž nejen známky, ale i vybavení pro jejich monitoring. Kontroly na zpoplatněných úsecích, přilehlých odpočívadlech a parkovištích bude provádět Policie ČR a Celní správa s kamerovým systémem pro identifikaci SPZ. Tento systém je navíc propojen s kontrolními branami. Ty jsou takřka na každém kroku. Vjedete-li bez registrace kam nemáte, buďte si jistí, že sjíždět budete s policejním doprovodem případně později přijde dopis s tučnou pokutou a to až do víše 20 000kč.

Mít včas vyřešenou a zaplacenou registraci je mou profesní a profesionální povinností, proto mě hrozba pokuty nijak netrápí. Co však k zamyšlení je? Co se bude dít s tou spoustou nashromážděných dat? Kolik asi fotek a údajů nasbírá systém po cestě z Brna do Prahy? Bohužel zatím jsem se nedozvěděl, jak konkrétně budou data zabezpečena proti zneužití a krádeži. Což považuji za důležité v době, kdy nejobchodovatelnější komoditou jsou právě data. Provozovatel pouze udává, že data jsou uchovávána pouze po určitou dobu a pro potřeby policie ve správním řízení. Po uplynutí této doby jsou data mazána. No nevím. Určitě se k tomuto tématu ještě vrátím v některém z příštích příspěvků.

Začátkem roku 2020 upozornilo Ředitelství silnic a dálnic na to, že nás čeká nejhorší rok v renovaci dálnice D1. Tento rok máme za sebou. Přeji mnoho šťastných a bezpečných kilometrů v roce 2021. V prvním roce ústupu dopravních omezení na dálnici D1.

Váš Dodávkář