DĚTSKÁ AUTOSEDAČKA. JAKOU VLASTNĚ VYBRAT…?

Dobrý den vážení čtenáři mého blogu.

Dnes jsem si pro vás připravil rozhovor s panem Petrem Horáčkem product managerem společnosti Baby Direkt s.r.o. jež je výhradním prodejcem značky Britax-Röemer pro ČR a SR.

Budeme mluvit o bezpečí našich dětí v autech. Konkrétně o dětských autosedačkách Britax-Röemer. Já osobně mám 5ti letou slečnu a její bezpečnost v autě je pro mě naprosto zásadní. Velice dobře totiž vím, co se na silnicích děje a mnohdy jde o život. Abych své dítě dostatečně chránil, musím být za volantem maximálně ostražitý a držet se mnohem více než kdy jindy rčení „Méně je někdy více“ – větší rozestupy, delší plynulejší dobržďování atd. Hned po mě je nejdůležitější usazení a připoutání dítěte. Využil jsem proto příležitosti a vyzpovídal osobu povolanou. Téma: „Kterou autosedačku pořídit a za kolik“.

Petře (dovolím si tykání jelikož se již nějakou dobu známe) vítám tě na mém blogu. Jsi osoba takřka nejpovolanější v oblasti bezpečí dětí v autech. Málokdo však má možnost konzultovat s tebou výběr autosedačky a tak se o zprostředkování pokusím prostřednictvím blogu Dodávkáře. Bezpochyby na špičce ledovce mezi výrobci dětských autosedaček je značka BRITAX – RÖEMER. Můžeš čtenářům říct něco o historii značky?

Firma Britax Römer se zaměřuje na bezpečnost již od 30 tých let 20. století. Vyráběli tehdá příslušenství pro automobily (mmjn bezpečnostní pásy). V roce 1966 přišli na trh se svojí první autosedačkou pro děti a od té doby se stále zaměřují na maximální bezpečí malých pasažérů. Stále se snaží vyvíjet a zlepšovat svoje produkty, je jedním z lídrů v této oblasti. Ve spolupráci s firmou Volkswagen vyvinuli systém montáže dětských autosedaček ISOFIX, který se postupem času stal standardem pro vozidla ostatních značek a ostatních výrobců autosedaček.

V čem jsou tedy autosedačky Britax unikátní? Jak probíhá vývoj a testování autosedaček?

Při vývoji nového modelu je pro Britax Römer vždy na prvním místě bezpečí přepravovaných dětí. Vývoj nového modelu mnohdy trvá i několik let. Všechny autosedačky před uvedením na trh procházejí náročnými zkouškami, které v mnohém převyšují aktuální normy (ECE R 44/04 a ECE R129). Zkoušky a modifikace produktů se provádí tak dlouho, dokud nejsou inženýři a vývojáři přesvědčeni o zajištění bezpečnosti. K tomuto účelu využívá Britax Römer i svoje vlastní crash test centrum, které se nachází přímo v jejich novém sídle ve městě Leipheim.

Má autosedačka Britax Röemer vůbec konkurenci?

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět. Dalo by se říci, že každý produkt má nějakou konkurenci a to samozřejmě platí i pro autosedačky. V tomto segmentu je velká řada dalších značek, ale rozhodně nikdo z nich nemá obdobnou historii a navíc je jen mizivé procento těch, kteří si zakládají na tom, kde se jejich produkty vyrábí. Drtivá část autosedaček společnosti Britax Römer se vyrábí v Evropě, už jen tento fakt předchází tomu, že by autosedačka a materiály v ní mohly např. degradovat při dlouhé cestě v kontejneru z Číny (kde se vyrábí jiné značky). Je třeba si uvědomit, že při zmíněné přepravě je autosedačka, ještě něž se vůbec dostane ke spotřebiteli, vystavena vlivům rozdílných teplot, vlhkosti atd., což může mít za následek změnu jejího výkonu a vlastností.

Kvalitní dětská autosedačka není nic levného. Platí, že čím dražší značka, tím lepší autosedačka? Jsou třeba autosedačky Cybex kvalitnější?

Obecně nelze měřit kvalitu autosedačky pouze cenou, byť samozřejmě autosedačky vyrobené v Evropě (a nejen autosedačky, týká se i jiných produktů) bývají zpravidla dražší, protože pracovní síla a další náklady výroby jsou mnohonásobně vyšší než v zemích dálného východu. Autosedačky Cybex se řadí v dnešní době k těm kvalitnějším, ale pohled na ně je velmi zajímavý, de facto se dostaly do podvědomí pár let zpátky, kdy Cybex jako jedna z mála firem vyráběla autosedačky s „pultíkem“. Dá se říci, že tento trend byl ještě 8 let zpátky poměrně na vzestupu, ale v dnešní době se tyto modely už skoro nevyrábějí. Cybex dokáže velmi rychle reagovat na poptávku na trhu a přizpůsobovat jí svoje portfolio. Nejedná se o špatné autosedačky, ale……to zmíněné ALE je například přeprava v kontejneru, kterou jsem zmiňoval již výše.

Bezpečná a kvalitní autosedačka může být prioritou jak zákazníka v luxusním voze tak i zákazníka v rachotině. Mohu dát autosedačku Britax do jakéhokoliv auta? Myslím tím třeba i dodávku. Co potřebuji k uchycení autosedačky?

Každý rodič by si vždy měl zjistit, jaké kotvící prvky nabízí jeho vozidlo nebo vozidla, ve kterých bude autosedačku používat. Ne všechny autosedačky se hodí do všech aut. Každá sedačka má jiné rozměry, rozdílný může být i systém uchycení. Rodiče mohou mít jinou výšku. Je vždy dobré si autosedačku vyzkoušet právě do vozidla, ve kterém se bude dítě převážet. Jak jsem zmiňoval výšku rodičů, je dobré vědět, zda se na přední sedadlo, pokud je na zadním umístěna dětská autosedačka, pohodlně usadí řidič nebo spolujezdec, záleží na kterém místě je sedačka umístěna. V dnešní době se nabízejí autosedačky na upevnění pásem, isofixem (v kombinaci s opěrnou nohou nebo pásy nebo tot tetherem). Zákazník by si měl dopředu zkontrolovat jestli jeho vozidlo tyto kotvící prvky má: isofix, top tether……Pokud již má zákazník vozidlo vybavené i-Size sedadly, tak by v něm měli být všechny tyto prvky. I-Size je označení nové normy, kterou musí splňovat, jak výrobci autosedaček, tak výrobci vozidel, aby se usnadnil výběr a hlavně správná montáž autosedačky. Mnoho tzv. rodinných vozidel je vybaveno přihrádkami v podlaze a pak většinou nelze upoutat sedačku s opěrnou nohou. Autosedačka do dodávky by se určitě vybrala, stále existuje celá řada modelů, které mají možnost připoutání pásem, jen je třeba vědět pro jaké dítě je potřeba.

Doporučil by jsi umístit autosedačku na zadní nebo přední sedadlo? A proč?

Sedačku bych rozhodně doporučoval umístit na zadní sedadlo. Neříká se pro nic za nic sedadlu spolujezdce sedadlo smrti. Je třeba si uvědomit, že pokud je sedačka umístěna na předním sedadle, je daleko blíže oblasti nárazu. Samozřejmě moderní vozidla jsou vybaveny prvky pasivní a aktivní bezpečnosti. Stále se zlepšují deformační zóny, ale i tak je rozhodně lepší vozit dítě vzadu. Jen upozorním, pokud je na předním sedadle umístěna protisměrná autosedačka, vždy musí být deaktivovaný čelní airbag.

Jakou autosedačku by jsi mým čtenářům doporučil dle staří dítěte od 0 – 13 let?

Popravdě žádnou. Autosedačka, která má být od narození do 12ti let (36kg nebo 150cm záleží na normě) je vždy spíše kompromisem. Většinou se není schopna plně přizpůsobit růstu dítěte- jednoduše řečeno- to je jako kdybychom chtěli po dítěti, aby od narození do 12let jezdilo na stejně velkém kole…..asi by to taky úplně nešlo. Autosedačku bych vždy vybíral podle jednotlivých skupin a vlastně na co nejkratší dobu, tak aby mu správně seděla.

Děkuji Petře za tvůj čas a informace jež jsi poskytl čtenářům a přeji ti do budoucna mnoho zdaru jak v pracovním tak i osobním životě.